Test cenovo dostupných spektívov - monokulárov na pozemné pozorovania
Relatívne často sa nám ozvú záujemcovia, väčšinou začiatočníci bez skúseností s pozorovaním akýmkoľvek ďalekohľadom, aby sme im doporučili lacný ďalekohľad s ktorým "zaručene prečítajú ŠPZ na 1000m" alebo "vyhodnotia zásahy v terči na xy metrov" ale aj ďalšími často veľmi zaujímavými požiadavkami (pozorovanie veľrýb z vrtuľníka a pod.). Aj preto, aby sme im vedeli poradiť čo najvhodnejší ďalekohľad, ale aj preto, aby si záujemcovia vedeli urobiť lepší obraz o tom ktorom spektíve v nižšej cenovej kategórii, vytiahli sme niekoľko z nich "prevetrať sa" do terénu. Išlo konkrétne o Yukon 20-50x50, Scopium Birder 80, Yukon 6-100x100 a SkyWatcher MC 90/1250.
Cieľ
Podmienky
Ako často opomínaný faktor, ktorí hlavne pozorovatelia bez skúseností bagatelizujú, je vplyv vonkajších podmienok na pozorovaný obraz. Avšak vplyvy prízemných vrstiev vzduchu sú pri pozorovaní v malých výškach na veľké vzdialenosti absolútne rozhodujúce. Vhodné podmienky na samotný test sme sledovali a až na tretí pokus za zišli také, že sme mali pocit že do vzdialenosti 300m vzduch nemá podstatný vplyv na vykonanie testu. Relatívne chladné zimné ráno, po prechode tlakovej níže, polojasno, zaručili mimoriadne stabilný pozorovaný obraz.
Čítajte prosím ďalej ak Vás zaujíma ako si s úlohou v týchto podmienkach poradili testované ďalekohľady.
1. Yukon 20-50x50 - malý ale výkonný
Veľmi dobre. V terči na vzdialnosti 150m sme dokázali identifikovať presne všetky zásahy v čiernom poli bez akéhokoľvek zaváhania. Na vzdialenosť 300m sa dal bez problémov identifkovať zásah v bielom poli, V čiernom poli bolo vidieť, že čierne pola nie je homogénne, ale identifikovať jednotlivé zásahy nebolo možné.
http://www.dalekohlad-mikroskop.sk/produkt/yukon-20-50x50-wa-spektiv
2. Scopium Birder 80
Spektív klasickej konštrukcie sme testovali s dodávaným zoomovacím okulárom ponúkajúcim plynulú zmenu zväčšenia 20x-60x. Zdanlivé zorné pole na rozdiel od malého Yukonu sa so zmenou zväčšenia postupne zväčšuje - od 40° pri 20 násobnom zväčšení po veľmi pekných 60° pri najväčšom zväčšení. K spektívu sa dajú použiť aj okuláre s pevným ohniskom so zdanlivým zorným poľom až 70°
Presne identifikovať zásahy v čiernom poli sa nám darilo na cca 180 metrov.
http://www.dalekohlad-mikroskop.sk/produkt/scopium-birder-80-spektiv
3. Yukon 6-100x100
Nebolo to však tak. Minimálna vzdialenosť na ktorú sa dá zaostriť pri 100x zväčšení je podľa výrobcu 214 metrov pri teplote 20°C. Pri nižších teplotách ešte viac - pri 0°C ako počas nášho testu je táto hodnota až 400m. Kvôli tejto vlastnosti pri pozorovaní terčov na nami testovaných vzdialenostiach 150-300m sme využívali len zväčšenia 60x-90x pri ktorých, napriek jasnejšiemu obrazu, sa nepodarilo identifikovať zásahy na väčšiu vzdialenosť ako so Scopium Birder 80. Ťažko povedať či by to použitie zväčšenia 100x zachránilo - pri 80x násobnom zväčšení na vzdialenosť 180 metrov sa nepodarilo vidieť viac ako pri 60x násobnom zväčšení s Birderom.
Teda najväčšia vzdialenosť na ktorú sme presne a jednoznačne identifikovali zásahy v čiernom poli bola 180m.
4. SkyWatcher MC 90/1250
Tento katadioptrický (zrkadlovo-šošovkový) ďalekohľad s priemerom 90mm a ohniskovou dĺžkou 1250mm je vďaka svojej optickej konštruckii veľmi kompaktný (necelých 30cm, hmotnosť 1,4kg) a produkuje obraz prakticky bez farebnej chyby (podobne ako oveľa drahšie spektívy s apochromatickými objektívmi) aj pri zväčšení 125x (s dodávanými okulármi 25mm a 10mm je výsledné zväčšenie 50x a 125x). Telo je kovové a pôsobí veľmi odolne. Ďalekohľad sa výborne hodí aj na astronomické pozorovania (hlavne Mesiac a planéty) a akceptuje ľubovoľné príslušenstvo (hranoly, zrkadlá, okuláre) štandardného upínacieho priemeru 1,25". Rozsah zaostrovanie je veľmi veľký a dá sa s ním zaostriť už na vzdialenosť niekoľko metrov. Nevýhodou ďalekohľadu je to, že sa s ním prakticky nedajú dosiahnuť malé zväčšenia (menšie ako cca 40x). Pre vyššie zväčšenia je však v tejto cenovej katogórii prvotriednou voľbou - ako dokázal aj náš test.
Na vzdialenosť 150m pri 50x zväčšení bol obraz jasný, ostrý, kontrastný a bez pozorovateľnej farebnej chyby. Pri použitom zväčšení 125x bol už obraz dosť tmavý, ale zásahy v čiernom poli boli jednoznačne identifikovateľné až na maximálnu testovanú vzdialenosť 300m! Pre praktické využite je dobré doplniť ďalekohľad ešte o ďalší okulár s ohniskom cca 15mm, alebo okulár s premenným zväčšením (zoom), ktorý umožní použiť zväčšenie adekvátne momentálnym svetelným a atmosférickým podmienkam.
http://www.dalekohlad-mikroskop.sk/produkt/skywatcher-travelmax-90mc-dalekohlad
Na záver:
Výsledky našeho vizuálneho testu sa da jú akceptovať len spolu s podmienkami v ktorých bol test vykonaný. Zásah v bielom poli aj na vzdialenosť 300m spoľahlivo ukázali všetky ďalekohľady. V prípade, že by boli zásahy v čiernom poli vzhľadom na samotné čierne pole kontrastnejšie (alebo naopak menej kontrastné), odpozorované vzdialenosti by boli výrazne iné. Počas testu bol vzduch aj v prízemných vrstvách veľmi pokojný, vlnenie nebolo prakticky pozorovateľné. Pri výraznom vlnení vzduchu (napríklad v horúcich slnečných dňoch) by bol dosah ďalekohľadov podstatne nižší.